Ostašský zrádce
Bylo to pradávno, za dob husitských, kdy opat břevnovského kláštera našel útočiště v Broumově - kde klášterní mniši stáli coby katolíci na straně Zikmunda. Oproti tomu se české obyvatelstvo přiklonilo k církvi husitské a přijímalo pod obojím. Opat broumovský své poddané napomínal, vyhrožoval, ale ti nedbali. A když se počátkem května roku 1421 přihrnulo katolické vojsko ze Slezska, obrátil se k nim o pomoc proti svému poddanému lidu. Slezané pomoc ochotně přislíbili a opat břevnovský to vše jen podporoval.Tou dobou na dolním konci malé osady Hlavňov hospodařil starý Holínka - mrzout a lakomec. Nechtěl věřit, že do Čech táhne křižácké vojsko, ale pak začal uvažovat a vydal se do Police, aby se dověděl co tomu všemu říkají konšelé ve městě.
Mezitím však již Slezané vtrhli do Police a zapálili ji. Městečko ale bylo již prázdné, všichni obyvatelé uprchli a schovali se na tajných místech hory Ostaš. A tak byl zajat pouze mlynář Holínka.
Jeho povaha se však ukázala při výslechu, kdy
nevydržel mučení a za příslib odměny prozradil, kde
jsou všichni z Police ukryti. Pak byl mlynář
přivázán ke koni prvního jezdce a musel ukazovat
cestu až na vrchol Ostaše. Když se tam všichni
shromáždili, přivázali Holínku ke stromu a vrhli se
do skal. Ukryté obyvatelstvo se bránilo, ale co
proti přesile cvičeného vojska. Většina lidí z
Police našla tak svůj hrob v hlubokých
propastech, kam byli naházeni, mnoho dívek a žen bylo
za vlasy pověšeno na stromy a umučeno.
Když bylo vše dokonáno, došlo na odměnu našemu mlynáři - zrádci. Sťali jej na tom samém místě, kde přivázán byl u mladého kmene lípy.
Uťatou hlavu jeho pak zanesl skalní orel na vysokou skálu, kde zkameněla.
Hodně mnoho se změnilo v našem kraji, však hlava zrádcova je stále stejná a bude nám navždy všem připomínat, co se přihodilo toho dne 27. května roku 1421.