Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Odjezd

12.-13.8. 2004

Cíl letošní dovolené vznikl poněkud netradičně - jednoho dne jsem dostal SMSku od kamaráda, jestli nechci letos vyrazit na Island. Dlouho jsem se nerozmýšlel a po několika telefonátech bylo jasno, letos vyrazíme na Island. Zpočátku to vypadalo, že Hary, se kterým jsem podnikal všechny předchozí výpravy, bude mít problémy s termínem. Nakonec se ovšem vše zdárně vyřešilo a vykrystalizovala skupinka nadšenců odhodlaných vydat se vstříc očekávaným dobrodružstvím. Dalšími účastníky byl tedy Petr alias HoPe, který vše zpunktoval, a Lucka s Emou, jeho kamarádky.
Petr na sebe vzal i odpovědnost hlavního organizátora a šéfa výpravy. Na Internetu tedy vyhledal a zakoupil letenky, zarezervoval auto a vytvořil přibližný itinerář.
Převažování batohů Datum odletu byl stanoven na 13.8. v 16:25 z Prahy. Byla to vlastně moje první dovolená, na kterou jsme letěli letadlem. Hlavní problém je ve váhovém limitu zavazadla, který je pouhých 20 kg + 5 kg, které si člověk může vzít s sebou na palubu.
I pytlíky od Vitany byly nahrazeny mikrotenem Z tohoto důvodu jsme se dohodli, že se sejdeme již předchozí večer v Emině pražském bytu a provedeme balení a vážení zavazadel. Jak můžete vidět i na fotografiích, nic nebylo ponecháno náhodě a vše bylo promyšleno do posledního detailu. Při přesýpání jídla z pevných obalů Vitana do mikroténových sáčků jsem měl sice obavu, jestli tyto nebudou postupem času protrženy, naštěstí k tomu však nedošlo (možná i proto, že se nenacházely v mém batohu). Nikdo a nic není ovšem dokonalé a tak i toto přebalování mělo svoje mušky. Pominu-li takové maličkosti, jako že Ema k sobě sesypala např. guláš s brokolicí, nebylo později zřejmé, kolik balení jídla vlastně příslušný sáček obsahuje. To kuchařům trošku znesnadňovalo vaření, ale nakonec i s tím si poradili.

Balení batohů Teď rychle k odbavení Batohy máme sbalené a hurá na letiště. Asi nejlevnější varianta je použít nějakou nízkonákladovou společnost do Londýna, zde přestoupit na Iceland Express a pokračovat na Island. Do Londýna jsme tedy letěli společností EasyJet. Starostlivější členové výpravy si na letišti nechali zabalit batoh do igelitu a pak jsme již mohli pokračovat k odbavení. Vše proběhlo hladce, batohy nepřekročily hranici 21 kg a nemuseli jsme tak platit žádné poplatky navíc.
Menší problémy nastaly při další kontrole. Osobní kontrola a kontrola příručních zavazadel sice proběhla bez problémů, ovšem čekaly tu na nás 2 z našich batohů. Byly to batohy, které obsahovaly tlakovou láhev od benzínových vařičů. Vše se vyjasnilo a mohli jsme nastoupit do letadla. Trošku jsme se báli, aby s námi cestovaly i tyto 2 batohy, ale vše dopadlo dobře.
Petr prohlídkou prošel Jeho batoh už měl problémy Vše se vysvětlilo, můžeme pokračovat do letadla Čekáme na povolení k odletu
Konečně ve vzduchu Další naše obava byla, abychom odletěli včas. Při přestupu v Londýně jsme totiž neměli velkou časovou rezervu a počasí se dost pokazilo. Pěkný slunečný den se přesně podle předpovědi proměnil v prudký liják. Tentokrát se naše obavy naplnily a kapitán ohlásil zpoždění, protože nad Německem panuje větrná bouře. Bouře naštěstí netrvala dlouho a tak nás přibližně půlhodinové zpoždění nemohlo ohrozit.

Po zhruba dvouhodinovém letu jsme uviděli letiště a pomalu jsme přistávali na letišti London Stansted. Z letištní plochy k odbavení je to ještě hodný kus cesty, kterou překonáte metrem. Odbavení proběhlo celkem bez problémů, paní se jen trochu zarazila nad mým již notně opotřebovaným pasem. Zde nemá cenu zkoušet projít pouze s občankou, na to se tváří dost nevrle (to jsem si ověřil při poslední (a zároveň mé první) návštěvě Londýna zhruba před měsícem).
Blížíme se k letišti Letiště London Stansted Tímhle jsme letěli K odbavení se jede metrem
Příchod k odbavení Batohů jsme se též dočkali A teď hurá k dalšímu odbavení Ani zde není příliš velká fronta I Teddy musel projít kontrolou
I přes letištní chaos jsme snadno nalezli místo, kde se měly objevit naše batohy. Netrvalo dlouho a skutečně se objevily, navíc opravdu všechny. Naložili jsme je tedy na vozíky a namířili si to k dalšímu odbavení, tentokráte již na Island. Byli jsme zvědavi, jestli se bude opakovat procedura z Prahy s tlakovými lahvemi od benzínových vařičů. Toho jsme byli naštěstí ušetřeni, jen Emu důkladněji prověřili. Asi se jim zalíbil medvídek Teddy a tak ho prohledali, jestli v sobě neukrývá nějaké drogy.
Již známou cestou metrem jsme se dopravili zpět k letištní ploše a netrpělivě jsme vyhlíželi naše letadlo. To se také po chvíli objevilo a po nezbytném dotankování paliva a přeložení zavazadel jsme mohli nastupovat.
Metro už známe Naše letadlo přijíždí Už jsme v letadle První záběry z Islandu
Blížíme se ke Keflavíku Keflavík Let na Island trvá přes 2,5 hodiny. Nad Anglií byla hustá oblačnost, takže jsme toho moc neviděli. Vypadalo to dost beznadějně, ovšem nad Islandem se oblačnost rozplynula a byla zde krásná jasná obloha. Přistáli jsme na mezinárodním letišti v Keflavíku, který se nachází asi 50 km jihovýchodně od Reykjavíku, hlavního města Islandu (viz. mapka).
Všechno proběhlo podle plánu. Odbavení zcela bezproblémové a rovněž zástupce autopůjčovny na nás již čekal. Už zde si na nás Island přichystal první z mnoha dalších překvapení. Auto jsme měli půjčené na 10 dní, takže jsme ho mohli vrátit až pozdě večer. Naše otázka tedy byla, komu máme dát vědět, případně kam s ním máme zajet. Odpověď nás lehce zaskočila - auto prostě zaparkujeme u letiště a klíčky necháme Naše první štreka na Islandu uvnitř. Petr se tedy pokusil o vtip, že jestli je to tady běžná praxe, tak kolem nás bude určitě řada aut, které mají uvnitř klíčky. Proč jsme si to auto tedy vlastně objednávali? Těžko říct, jestli byl tento vtip pochopen...
Další překvapení nastalo při bližším ohledání auta - převodovka byla totiž automatická. To nás rovněž trošku zakočilo, nechali jsme se tedy krátce proškolit a mohli jsme vyrazit.
Podle plánu jsme měli přespat někde za Reykjavíkem (ten je od Keflavíku vzdálen asi 50 km, to abyste si zhruba udělali představu o měřitku mapky) směrem ke geotermální oblasti Hveragerði. Cestu jsme našli zcela bez problémů a dokonce jsme kousek za Reykjavíkem narazili na příjemný hájek, ve kterém jsme přespali.


Návrat na domovskou stránku